36th Anniversary of Apple

Je to 36. výročí Apple Macintosh

36. výročí Apple Macintosh

Přesně před 36 lety Steve Jobs oznámil světu první počítač Macintosh, tedy v době, kdy osobní počítače byly ještě v plenkách. Mac byl oznámen na výroční schůzi akcionářů společnosti Apple. Jinými slovy, dnes je to 36. výročí Macintoshe společnosti Apple. Tento legendární stroj se stal populárním po celém světě díky své vnímané stylovosti, uživatelské přívětivosti a přístupnosti.

Ve skutečnosti tehdy mnozí předpovídali, že Mac definitivně překoná počítače vyrobené jinými společnostmi. První model se jeví jako hračka, když jej porovnáme s dnešními MacBooky a iMacy. Přesto tento konkrétní model vydaný 24. ledna 1984 připravil půdu pro osobní počítače, jak je známe dnes.

Macintosh byl dodán s následujícími funkcemi:

https://www.youtube.com/watch?v=2zfqw8nhUwA

  • 9palcový černobílý displej, který se překvapivě zdál krásný na pouhé zírání
  • 8MHz procesor Motorola 68000, který dnes působí jako starožitnost
  • 128 KB RAM, což se zdá šíleně absurdní ve srovnání s moderními procesory
  • 3,5palcová disketová mechanika, kterou by dnešní mladí lidé vůbec neviděli
  • Velká cena 2 495 $
  • Byl inzerován jako grafický balíček, který je dodáván s myší

Musíme si pamatovat, že i myš byla v té době novinkou. Navíc o programech pro zpracování textu nebylo slyšet a Macintosh se zdál být opravdu kouzelný.

Macintosh je možná i dnes drahý, ale ovládá obrovský trh

36. výročí Apple Macintosh

2 495 $ byla v té době velmi vysoká cena a dnes by tato částka činila 6 000 $. Navzdory tak vysoké cenovce se Applu podařilo do května 1984 prodat více než 70 000 počítačů Mac. Existuje teorie, že Apple prodal tolik zařízení za tak krátkou dobu kvůli reklamě na Super Bowl z roku 1984.

V současné době existují 18 milionů nebo více počítačů Mac, které používají oddaní fanoušci Apple. Všichni konkurenti Applu skončili s podnikáním a této společnosti se podařilo udržet nejen své podnikání, ale také podíl na trhu. V budoucnu může Apple ztratit tento privilegovaný status, pokud neopraví, co ho trápí. S nedávným trendem vydávání více aktualizací v krátkém čase však může Apple i nadále držet nad svými uživateli kontrolu.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.